غلبه بر ترس در آموزش زبان

جالب است بدانید که تعداد کمی از افراد وجود دارند که بدون ترس وارد دنیای آموزش زبان می شوند. ترس از اشتباه کردن در صحبت کردن با یک زبان دیگر، یکی از مواردی است که باعث می شود افراد به دنبال یادگیری زبان انگلیسی و دیگر زبان ها نباشند. در حقیقت، یکی از اصلی ترین عواملی که علاقه مندان را به آموزش زبان انگلیسی وا می دارد، غلبه بر ترس است زیرا زمانی که فردی از چیزی بترسد و سپس آن را مهار کند، موفق تر و با اعتماد به نفس بیشتر، به سوی تقویت مهارت های زبان انگلیسی خود می رود. یکی از سوال هایی که برای معلمان پیش می آید، این است که آیا زبان آموزان از صحبت کردن به زبان انگلیسی هراس دارند و یا خیر. آن ها در هر صورت به دنبال رفع مشکلات شاگردان خود هستند. در حالت کلی ترس و کم رویی، دو مانع اصلی و بزرگ در یادگیری زبان انگلیسی می باشند که به دلیل برخی شیوه های نادرست آموزشی، در مدارس و آموزشگاه ها در زبان آموز به وجود می آیند.

غلبه بر ترس در آموزش زبان

شناخت انواع ترس ها در یادگیری زبان

همان طور که می دانید، زمانی که فردی به یادگیری زبان مشغول می شود و می خواهد با افراد دیگر به گفت و گو بپردازد، این مورد به خودی خود می تواند برای زبان آموزان امری ترسناک باشد. هرچند ممکن است آن ها دایره لغات و گرامر خوبی داشته باشند ولی به دلیل کم رویی و ترس از صحبت کردن در اجتماع، احتمال دارد که به مشکل بر بخورند و به تمرین بیشتری نیاز داشته باشند. جالب است بدانید که ترس یکی از تفاوت های مهم در یادگیری زبان دوم و دیگر زبان ها می باشد ولی همین امر سبب می شود که ابتدایی ترین ترس ها در یادگیری زبان اول، تاثیر کمتری بگذارد و مانع یادگیری زبان انگلیسی و یا زبانی دیگر نشوند. واقعیت این است که ترس از صحبت کردن به زبانی دیگر در اجتماع، حتی در بین مشهورترین و قهرمان ترین افراد هم وجود داشته است که آن ها در گذشته نیز می بایست اعتماد به نفس خود را در این موارد بالا می بردند تا در مقابله با مشکلات خود پیروز شوند. در این قسمت به انواع ترس ها در آموزش زبان می پردازیم:

 • ترس از اشتباه کردن در صحبت کردن
 • ترس از شکست در یادگیری
 • ترس از خوب بودن به اندازه کافی
 • ترس از عدم رسیدن به سطح مورد نظر
 • ترس از مورد تمسخر قرار گرفتن در مقابل دیگران
 • ترس از تغییر زندگی و خود
 • ترس از موفقیت

جالب است بدانید که یکی از دلایلی که بسیاری از افراد را به یادگیری زبان ترغیب می کند، برقراری ارتباط با دیگر ملت ها و فرهنگ های متفاوت می باشد، زیرا کمتر کسی پیدا می شود که دوست نداشته باشد با افراد دیگر به گفت و گو بپردازد.

چگونه با ترس های خود در یادگیری روبرو شویم؟

اولین کاری که باید انجام دهید این است که ترس های خود را بپذیرید، که ممکن است امری آسان به نظر برسد اما اینگونه نیست زیرا که ما زمان زیادی را صرف تلاش برای جلوگیری از مواجهه با آن ها کرده ایم. بدون پذیرش ترس ها، غلبه بر آن ها در یادگیری زبان، بسیار سخت خواهد شد. ترس را به عنوان موردی محرک برای به دست آوردن موفقیت های خود در نظر بگیرید، اما با شناختن ترس خود و به کار بردن راه حل های مفید برای غلبه کردن بر آن، می توانید پیروز میدان شوید و مهارت های زبانی خود را بهبود ببخشید. با مواجهه با ترس، بهتر می توانید ترس های دیگر زندگی خود را برطرف کنید زیرا می بینید که ترس ها دیوارهای غیرقابل نفوذ در مقابل خواسته های تان نیستند بلکه موانعی برای پیروزی یعنی همان یادگیری درست زبان و مهارت صحبت کردن در اجتماع، هستند. جالب است بدانید که هر پیروزی بر ترس باعث افزایش اعتماد به نفس خواهد شد و به فرد کمک می کند تا بر ترس های دیگر زندگی اش تا حد امکان، غلبه کند.

غلبه بر ترس در آموزش زبان

4 اصل اساسی برای غلبه بر ترس در یادگیری زبان انگلیسی

اول از همه باید بدانید که نگرانی تان کاملا بی مورد است، ترس بخشی بسیار عادی در یادگیری زبان است، به ویژه هنگامی که با فرهنگ دیگری ارتباط برقرار کنید. امروز می خواهیم به نکاتی در مورد غلبه بر ترس در آموزش زبان انگلیسی بپردازیم که به شما توصیه می شود به آن ها توجه کنید.

 1. علت ترس خود را مشخص کنید:
  اولین قدم برای غلبه بر ترس این است که به شناسایی آنچه را که واقعاً از آن می ترسید، بپردازید. هنگام یادگیری زبان، دلایل مختلفی وجود دارد که باعث افزایش اضطراب فرد می شود، برخی از این موارد عبارت است از:

  • ترس از درک نشدن توسط دیگران
  • ترس از گفتن چیزی نامناسب یا شرم آور به زبانی دیگر
  • ترس از عدم توانایی در صحبت کردن
  • ترس از اینکه دیگران به محض اشتباه کردن به آن ها بخندند
 2. صبور باشید:
  صبر یک فضیلت است و باید بیاد داشته باشید که در یادگیری زبان حتما بایستی صبر پیشه کنید. شاید در ابتداری راه از خود نا امید شوید ولی بهتر است به خود فرصت دهید و بر ترس نیز غلبه کنید. در آموزش زبان انگلیسی، قدم به قدم حرکت کنید و مهارت های لازم برای بهبود زبان را در وجود خود تقویت کنید. در این هنگام است که اعتماد به نفس تان افزایش می یابد و دست از کم رویی و خجالت کشیدن در صحبت کردن بر می دارید.
 3. یک شنونده فعال باشید:
  جالب است بدانید که زبان آموزان اکثر زبان های جدید را با استفاده از گوش خود و حس شنیدن یاد می گیرند. با این وجود، بسیاری از آن ها، این مورد را در یادگیری زبان انگلیسی و دیگر زبان ها نادیده می گیرند. در حالی که یادگیری برخی موارد، تنها با خواندن، امکان پذیر است، در صورتی که بهتر است قبل از صحبت کردن به یک زبان، آن را به دقت گوش دهید و یک شنونده فعال باشید. گوش دادن به شما کمک می کند تا به طور طبیعی لهجه و تلفظ بومیان را فرا بگیرید و در این صورت بر ترس از صحبت کردن در اجتماع غلبه کنید و اعتماد به نفس بیشتری را در حین آموزش زبان کسب کنید.
 4. با خود صحبت کنید:
  بهتر است به این مورد اعتقاد داشته باشید که شما بهترین دوست خود برای تمرین و یادگیری زبان هستید. یکی از ساده ترین راه ها برای غلبه بر ترس و بهبود مهارت های زبانی، صحبت با خودتان است. گاهی اوقات می توانید از آینه برای این کار استفاده کنید و یا حتی صدای خود را ضبط کنید و شاید هم با صدای بلند با خود صحبت کنید و نکاتی که یاد گرفته اید با همان لحن و صدا، بیان کنید. در حالت کلی طبیعی است که در حین صحبت با زبانی دیگر، مضطرب شوید ولی می توانید صدا و لهجه بازیگران فیلم های خارجی را تقلید کنید، این کار نیز در غلبه بر ترس نیز موثر می باشد.

همان طور که می دانید، برخی از افراد زمان کافی برای رفتن به کلاس های حضوری ندارند و ترجیح می دهد در خانه به تقویت مهارت های خود بپردازند، از این رو می توانند از وب سایت های آموزش آنلاین زبان استفاده کنند. وب سایت من و زبان با طراحی خاص خود، علاوه بر آموزش لغت و گرامر به تقویت مهارت های خواندن و مکالمه هر شخص نیز کمک ویژه ای می کند و شما می توانید به عنوان یک منبع آنلاین آموزش زبان انگلیسی یا هر زبان دیگری که علاقه دارید، از آن بهره مند شوید.

ارسال دیدگاه

نظر خود را ارسال کنید