معرفی الفبای ترکی

معرفی الفبای ترکی

معرفی الفبای ترکی | زبان ترکی ۲۹ حروف الفبای مختلف دارد. این الفبا تا حدودی مشابه الفبای انگلیسی است اما تفاوت های جزیی دارد، مثلا حروفی مانند ç, ğ, ı, ö, ş, ü به آن اضافه شده و حروف q, w, x از آن حذف شده است. جدول زیر حروف بزرگ و کوچک الفبای ترکی را نشان می دهد.

حروف بزرگ

A B C Ç D E F G Ğ H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z

حروف کوچک

a b c ç d e f g ğ h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y

معرفی الفبای ترکی
معرفی الفبای ترکی

تاریخچه ی الفبای زبان ترکی

اولین الفبای ارائه شده ی زبان ترکی، خط اورخون است به طور کلی انواع زبان های ترکی با استفاده از الفبای مختلفی مانند سیریلیک، عربی، یونانی، لاتین و چندین زبان دیگر نوشته شده اند.برای مدت زمان طولانی که روایت می شود بیش از ۱۰۰۰ سال طول کشیده، زبان ترکی استانبولی با کمک الفبای ترکی عثمانی که از خط عربی گرفته شده بود، نوشته می‌شد. خط ترکی عثمانی برای نوشتن کلمات فارسی و عربی که قسمت اعظم زبان ترکی عثمانی را تشکیل می دادند استفاده می‌شد اما برای نوشتن کلمات اصیل ترکی مناسب نبود. الفبای عربی به منظور نشان دادن واج های ترکی کاملاً ناکافی و ناقص رقص بود. برای بیان برخی از واژه ها صرفاً ۴ علامت مختلف (ز، ذ، ض، ظ)وجود داشت و این در حالی بود که واج های دیگر را با هیچ علامتی نمی شد نمایش داد. بعد از آن با رواج یافتن صنعت چاپ و تلگراف در اواخر قرن ۱۹، کمبودهای بیشتری از خط عربی مشخص شد. بسیاری از اصلاح طلبان ترک سالها قبل از وقوع اصلاحات آتاتورک خواستار کنار گذاشتن خط عربی از الفبای ترکی شده بودند. اما در سال ۱۸۲۶ و هنگامی که ترکیه با دوران اولیه اصلاحات خود دست و پنجه نرم می‌کرد، منوف پاشا از تغییر الفبای ترک طرفداری می کرد. بعد از آن در آغاز قرن بیستم نیز طرح های مناسبی توسط نویسندگانی که با جنبش‌های بزرگ ترک های جوان ارتباط داشتند از جمله عبدالله جودت، حسین جاهد و جلال نوری ارائه شده بود. موضوع اصلاح الفبای ترکی، بار دیگر در سال ۱۹۲۳هنگامی که اولین کنگره اقتصادی جمهوری ترکیه مطرح شد مجدداً به میان کشیده شد و جنگ بر سر آن بین مخالفان و موافقان این طرح چندین سال طول کشید.

مذهبیون و و محافظه کاران به شدت مخالف حذف کردن خط عربی از الفبای ترکی بودند و استدلال شان این بود که با به کار گرفتن خط لاتین در الفبای ترکی به طور کلی کشور ترکیه از جهان اسلام جدا خواهد شد و مفهوم غربی هویت ملی، جایگزین هویت سنتی و مذهبی خواهد شد. اما عده‌ای از مخالفان به دلیل کاربردی مخالف این طرح بودند چراکه عقیده داشتند هنوز طرحی برای انطباق خط لاتین با واژه های ترکی وجود ندارد. برخی دیگر پیشنهادهای دیگری می دادند، مبنی بر اینکه تغییر خط عربی بایستی با معرفی نویسه های جدیدی باشد که همگی نمایانگر مصوت های ترکی باشند. در سال ۱۹۲۶ جمهوری هایی که ترک تبار بودند مانند شوروی، خط لاتین را به کار گرفتند و مسیر را برای اصلاح طلبان ترکیه باز کردند و بدین ترتیب بود که الفبای عربی کم کم الفبای ترکی عثمانی جدا شد.

معرفی الفبای ترکی
معرفی الفبای ترکی

پیشنهادهای اولیه برای اصلاح الفبای ترکی

بعد از این که موضوع اصلاحات الفبای ترکی پذیرفته شد، مصطفی کمال آتاتورک، سه حرف Q, W و X را از الفبای لاتین حذف کرد و بعد از آن اجازه ی استفاده از الفبای لاتین را به جای الفبای عربی صادر کرد. وی به طور کلی سه حرف Q, W و X را از واژگان ترکی حذف کرد و مجازاتهای شدیدی برای کسانی که از این واژگان در مکانهای عمومی استفاده می کردند، در نظر گرفت. افراد تنها زمانی مجاز به استفاده از این حروف بودند که این سه حروف، بخشی از یک کلمه ی لاتین بودند که در زبان ترکی قرض گرفته شده بود. به عنوان مثال در آن زمان یکی از کانال های مطرح تلویزیونی در ترکیه TV SHOW بود که چاپگر های Xerox را تبلیغ می کردند.

گام های مهم در یادگیری زبان ترکی

 • به منظور یادگیری زبان ترکی ابتدا بایستی الفبای ترکی را به خوبی یاد بگیرید به شکلی که هیچ ایرادی در نوشتن و خواندن آن ها نداشته باشید.
 • حتما بایستی بر قواعد دستوری پایه به خوبی تسلط پیدا کرده و ساختار کلی جملات ترکی را یاد بگیرید.
 • در این مرحله بعد از اینکه ساختار جملات ترکی را به خوبی یاد گرفته و بر دستور زبان ترکی تسلط پیدا کردید بایستی خود را در معرض استفاده از زبان ترکی قرار دهید.
معرفی الفبای ترکی
معرفی الفبای ترکی

چگونه خود را در معرض یادگیری زبان ترکی قرار دهیم؟

 • اگر شرایط سفر کردن را داشته و یا علاقه به سفر و ماجراجویی های آن دارید به راحتی می توانید خود را به طور صددرصدی در معرض یادگیری زبان ترکی قرار داده و به اصطلاح خود را در آن غرق کنید. برای این کار به ویژه میتوانید به شهرهای مهم و بزرگ ترکیه رفته تا مجبور شوید به زبان ترکی با دیگران ارتباط برقرار کنید، چرا که مردم مردم این کشور خیلی زبان انگلیسی بلد نیستند. به این شکل به راحتی با قرار گرفتن در حالت های خاص و به اجبار بسیاری از کلمات زبان ترکی را یاد می گیرید و به طور کاملاً ناخودآگاه یادگیری زبان ترکی را دنبال می کنید و بعد از مدتی میبینید که در استفاده از لهجه و کلمات ترکی مشکلی ندارید.
 • به آهنگ های زیبا و پر معنای ترکی گوش دهید، هنگام یادگیری زبان ترکی استانبولی، گوش دادن به آهنگ های ترکی باعث می شود که با آهنگین بودن و روانی کلمات زبان ترکی آشنا شوید، چرا که این زبان از حروف صدادار همخوان زیاد استفاده می کند. با شنیدن این آهنگ ها، کم کم گوش تان با لحن و آوای ترکی آشنا شده و خیلی سریع تر می توانید یادگیری زبان ترکی را دنبال کنید. در واقع با شنیدن آهنگ های ترکی توانایی تلفظ و درک کلمات ترکی شما تقویت می شود.
 • از خواندن کتاب داستان های کودکان غافل نشوید. هنگام یادگیری زبان ترکی استانبولی با خواندن کتاب های کودکانه زبان ترکی برای خود، خیلی سریع به واژگان و کلمات زبان ترکی آشنا شوید. چراکه کتابهای کودکان معمولاً جملات روان و ساده ای دارد که که به نو آموزان کمک می کند زبان ترکی را بهتر یاد بگیرند. یکی دیگر از مزیت‌های یادگیری زبان ترکی با کتاب کودکانه، این است که با توجه به تصاویر این کتاب ها نیز می توان معنی جملات و کلمه ها را پیدا کرد و خیلی زود واژگان را حفظ کرد، بدین ترتیب عکس های کتاب به شما کمک می کند که معنی کلمه های ناآشنا و نامانوس را یاد بگیرید.
 • اخبار را به زبان ترکی پی گیری کنید. به منظور یادگیری زبان ترکی، می‌توانید از شنیدن اخبار ترکی کمک بگیرید. سایت های مختلفی اخبار و مقالات مربوط به اتفاقات جاری ترکیه را ارائه می دهند که با دنبال کردن این اخبار می توانید مهارت شنیداری خود را تقویت کرده و به خواندن خود نیز کمک کنید. این اخبار ها و مقالات ارائه شده در سایت های ترکی، شرایط اجتماعی و سیاسی ترکیه را برایتان آشکار می کند و بدین طریق می توانید دائره لغات مربوط به اخبار و سیاست را تقویت کنید.
 • به جمع شبکه های اجتماعی و انجمن های ترک زبان و گروه های ترکی بپیوندید. یادگیری زبان های خارجی یکی از سرگرمی ها و همچنین کارهای جذابی است که هر کسی می تواند به منظور پیشرفت و توسعه فردی خود انجام دهد. فراگیری زبان دوم باعث می شود که افراد با پیچیدگی ها و مشکلات روابط بین فردی بیشتر آشنا شده و این امکان را ایجاد می‌کند که با مردم کشورهای دیگر و همچنین فرهنگ های مختلف و آداب و رسوم متفاوت آنها آشنا شوند. با همه ی این تفاسیر بایستی بسیار مراقب باشیم که هنگام یادگیری زبان ترکی، خود را در معرض یادگیری زبان های دیگر قرار ندهیم چراکه حجم وسیعی از اطلاعات روبه روی ما قرار گرفته و به تبع یادگیری و به خاطر سپاری آن ها کمی مشکل است. اگر یادگیری زبانهای دوم به صورت توامان و در یک زمان صورت بگیرد قطعاً یادگیری زبان مورد نظر را به تعویق انداخته و روند آن را کند می کند. پس مراقب باشید که هنگام یادگیری زبان ترکی، یادگیری زبان دیگری را دنبال نکنید.
 • همواره نگرشی مثبت به یادگیری زبان دوم داشته باشید. از اشتباهات خود کوه نسازید و به راحتی آنها را بپذیرید. به هنگام یادگیری زبان ترکی ممکن است که بارها و بارها کلمه را یاد گرفته و آن را تکرار کنید، اما باز هم در معنی کردن آن دچار مشکل شوید. در این گونه موارد کاملاً صبور بوده و ناامید نشوید، هیچ وقت انتظار نداشته باشید که بتوانید در روزهای اول یادگیری زبان ترکی به راحتی و روان صحبت کنید، یادگیری هر زبانی لذتی است که بایستی به مرور چشیده شده و برای لذت بردن از آن استقامت داشته و صبور باشید. بعد از گذشت مدت زمانی که البته برای همه ی افراد یکسان نیست به راحتی می توانید به زبان ترکی با دیگران ارتباط برقرار کرده و صحبت کنید. در آن زمان احساس موفقیت و رضایتی خواهید کرد که مطمئناً ارزش این همه سختی و تلاش را دارد.

اگر می خواهید که زبان ترکی را به بهترین نحو و در کوتاه‌ترین زمان ممکن یاد بگیرید، علاوه بر رعایت دستورالعمل‌های بالا، بهتر است در محیطی زندگی کنید که مجبور باشید با زبان ترکی با دیگران ارتباط برقرار کنید، با قرار گرفتن در چنین شرایطی به اضطرار و الزام مجبور خواهید شد که برای رفع نیازهای روزانه ی خود با دیگران ارتباط برقرار کنید، اگر به خرید می روید و یا اینکه می خواهید بلیط اتوبوس تهیه کنید و یا هنگامی که به مقصد می‌رسید و می‌خواهید به راننده ی تاکسی اعلام کنید که توقف کند، بایستی زبان ترکی بلد باشید.
در این شرایط مجبور خواهید شد که خیلی سریع زبان ترکی را یاد بگیرید، چرا که هم مجبور هستید با زبان ترکی صحبت کنید و هم بایستی نیازهای روزانه خود را برطرف کنید. پس در معرض قرار دادن خود به زبان ترکی و همچنین اجبار باعث می شود که خیلی سریع تر و در کوتاه ترین زمان ممکن به زبان ترکی تسلط پیدا کنید.
یکی دیگر از راه هایی که در یادگیری زبان ترکی بسیار موثر است، این است که با همکلاسان یا زبان آموزان مبتدی دیگر ارتباط برقرار کنید، بدین صورت به راحتی می توانید دست و پا شکسته با دیگر زبان آموزان مکالمه داشته و ارتباط برقرار کنید. بدین ترتیب به آرامی اشکالات شما رفع شده و کم‌کم می‌توانید جملات را به صورت کامل ادا کرده و معنی آنها را درک کنید. اگر بتوانید بدین نحو یادگیری زبان ترکی را دنبال کنید خیلی سریع و اصولی می توانید به زبان ترکی تسلط پیدا کنید. پس نقش مهم زبان آموزان و همکلاسان تان را در یادگیری نادیده نگیرید و همین الان با آنها تماس بگیرید و ترکی صحبت کنید. با این روش در چشم به هم زدنی بدون اینکه مطلع شوید زبان ترکی را یاد می گیرید.

حال که با چندین ترفند یادگیری سریع زبان ترکی آشنا شدید، اگر قصد یادگیری این زبان را دارید، می توانید به سایت آموزش آنلاین من و زبان مراجعه کرده و در دوره آموزش آنلاین زبان ترکی شرکت کنید. این سایت با استفاده از بهترین و جدیدترین تکنیک های آموزش زبان، آموزش آنلاین شش زبان زنده دنیا را در اختیار شما قرار می دهد. درنگ نکنید و همین حالا در دوره اموزش انلاین زبان ترکی ثبت نان کنید. با ما باشید و خیلی سریع به زبان ترکی و یا زبان مورد نظرتان تسلط پیدا کنید.

ارسال دیدگاه

نظر خود را ارسال کنید

 • شیما رسول زاده

  دیدن سریال ها و گوش دادن به آهنگ های ترکی خودش کمک بزرگیه برای این که این زبان رو یاد بگیره کسی

  پاسخ

تا چند لحظه ی دیگر یک کد تایید برای شما ارسال می گردد . لطفا در فیلد زیر قرار دهید.

در حال ارسال اطلاعات لطفا چند لحظه منتظر بمانید